top of page

Plan voor warmwater bij KSN + infoavond op 18 februari 19.30

Bijgewerkt op: 6 uur geleden

Investeringsvoorstel uitbreiding warmwatervoorziening KSN


1. Aanleiding


De huidige warmwatervoorziening van KSN sluit niet meer aan op het gebruik. Het ‘jaarrond’ surfen is sterk toegenomen en het aantal leden is gegroeid. Hierdoor ontstaat op meer momenten vraag naar warm water. De bestaande warmwatertank van 200 liter - vergelijkbaar met de capaciteit van een klein gezin - is hiervoor simpelweg te klein. 


Doordat onze buffer te klein is, moet de elektrische bijverwarming vaak bijspringen. Dit maakt het systeem energie-onzuinig, financieel onaantrekkelijk en niet in lijn met onze duurzame ambities, zeker nu onze zonnepanelen optimaal presteren.


1.1 Hoe het huidige systeem werkt

KSN beschikt over een warmwatertank van 200 liter die het koude leidingwater voor de douches voorverwarmt. Deze tank verwarmt dus veel meer dan 200-liter water. Alleen, op piekmomenten - dus waarop er veel mensen tegelijk of achter elkaar douchen - is het warme water in de tank koeler geworden en moet er bijverwarmd worden. Deze piekmomenten zijn meestal in de avond, dus na werktijden. Daarom vindt het bijverwarmen vaak plaats op momenten dat de zonnepanelen weinig opleveren (minder zonkracht, zonsondergang) en we stroom van het net moeten afnemen.


Tegelijkertijd leveren onze zonnepanelen op zonnige dagen juist veel stroom op, vaak meer dan we direct kunnen gebruiken. Een groot deel daarvan wordt teruggeleverd aan het net, waar we nauwelijks nog iets voor ontvangen, onder andere door terugleverkosten. Vanaf 2027 verdwijnt bovendien de salderingsregeling volledig. Het is dus zonde dat we een overschot aan duurzame energie hebben en dat we in sommige gevallen zelfs genoodzaakt zijn panelen uit te schakelen.


1.2. Inzicht uit verbruiksanalyse

Afgelopen jaar heeft KSN-lid Tino Oostdam ons energie- en waterverbruik in kaart gebracht. Hieruit blijkt dat het douchegebruik in de zomer duidelijk hoger ligt dan in de winter. Dit hogere warmwaterverbruik valt dan goed samen met de momenten waarop onze zonnepanelen veel energie opwekken. Op dagen zonder zon of wind is het verbruik beduidend lager. Het hoogst gemeten verbruik was 2400-liter per dag. Dit komt slechts uitzonderlijk voor.


Dit inzicht biedt een duidelijke kans: door meer warm water op te slaan op momenten dat we zelf veel stroom opwekken, kunnen we onze eigen zonne-energie veel slimmer benutten.


1. 3. Oplossing: meer opslag, slimmer gebruik

Om slim met onze zonnestroom om te gaan is er het volgende uitgezocht:

  1. Vergroting van de bestaande boiler bij de warmtepomp

    De huidige 200-liter boiler wordt vergroot naar 300 liter. Dit zorgt voor meer rust in het systeem en fungeert als betrouwbare back-up.

  2. Plaatsing van twee Newton Energy Nestor warmtebatterijen

    We plaatsen twee warmtebatterijen met elk een inhoud van 300 liter. Deze Nestors maken gebruik van vacuümisolatie op basis van een nieuwe TNO-technologie, waardoor het warmteverlies slechts 1,3% per dag bedraagt. Ter vergelijking: een traditionele boiler verliest ongeveer 15% per dag. Omdat ze onder druk (1,5 bar) werken en water opslaan op 110 graden Celsius, kan één Nestor van 300 liter worden omgezet naar circa 900 liter warm douchewater. Samen met de vergrote boiler ontstaat zo een duurzame warmwaterbuffer van in totaal circa 2100 liter, geladen met eigen zonne-energie.

 

Met oplossing 2 verwachten we dat het merendeel van de energie die nodig is voor het douchen uit onze eigen zonnepanelen kan komen. Tegelijkertijd verminderen we de teruglevering aan het net en besparen we op terugleverkosten. Hiermee pakken we dus twee uitdagingen tegelijk aan.


1.4. Vooruitkijken en verantwoord gebruik

Als we het clubhuis vandaag zouden bouwen met de kennis die we nu hebben, was er zonder twijfel gekozen voor een grotere warmwatercapaciteit. Bij de bouw in 2018 was het gebruik echter lastig te voorspellen. Ook in de toekomst zullen we moeten blijven kijken hoe we de opgewekte energie nog beter kunnen benutten, want zelfs met deze warmtebatterijen wekken we meer energie op dan we verbruiken.


Tot slot is het belangrijk te benadrukken dat we nastreven om ook waterverspilling tegen te gaan. Dus het is niet zo dat met deze aanpassing, we lekker lang douchen stimuleren. Het doel is dat iedereen na een surfsessie kort kan douchen en weer fris en zoutvrij naar buiten kan, net zoals bij andere sportverenigingen ook gebruikelijk is.


De douches zijn toegankelijk voor alle leden, ongeacht waar spullen zijn opgeslagen. Tegelijk blijven we aandacht vragen voor bewust watergebruik, ook bij ouders en deelnemers van de Sundays, zodat kinderen niet onnodig lang douchen.


2. Doel

Met een passende warmwaterbuffer kunnen we de installatie laten doen waarvoor ze bedoeld is: het warmwater vrijwel volledig verwarmen met eigen zonne-energie, zonder onnodige bijverwarming. Met een grotere buffer:

  • gebruiken we minder energie uit het net.

  • vermijden we terugleverkosten.

  • kopen we geen dure stroom in tijdens piekuren.

  • is de installatie robuust voor jaarrond intensief gebruik.

  • verlagen we onze CO₂-uitstoot.


Uit technische analyse blijkt dat nieuwe warmwater capaciteit van 2100 liter een toekomstbestendige keuze is.


3. Voorgestelde oplossing

Vervanging warmwatervoorziening met:

  • Twee NEStor warmtebuffers

  • Een 300-liter warmtepompboiler

  • Volledige installatie, elektra en spatwaterbestendige uitvoering

Ontwerp door Newton Energy (producent), installatie door Miles Energy, specialist in duurzame systemen in maritieme/kustomgevingen.


4. Financiering


Totale kosten: 

  1. 2 NESTOR warmtebatterijen: ca. EUR 27.000, maar vanwege subsidies kost het KSN EUR 0,00.

  2. Aanpassing van geoffreerde boiler naar RVS (laag onderhoud) boiler: EUR 1000,- (verwachte meerprijs ca. EUR 700 + meetmogelijkheden HomeWizard ca. EUR 300,-).

 

Subsidies:

  1. EUR 10.000 (50% korting op de Nestors door een innovatie subsidie)

  2. EUR 10.000 KSN Rabobank-duurzaamheidsbijdrage

  3. EUR 7.000 innovatiesubsidie Newton/Miles (installatiekosten worden niet doorbelast)


Totale kosten KSN: EUR 1000,00.


Dit is uitzonderlijk laag door de unieke combinatie van subsidies.


5. Levensduur & onderhoud

  • Levensduur NEStor minimaal 10 jaar, maar aangegeven is levensduur van 30 jaar

  • Slijtbare onderdelen individueel vervangbaar

  • Garantie:

    • Vacuüm/isolatie: 7 jaar

    • Elektronica: 3 jaar

    • Hydrauliek: 2 jaar

Dit heeft ook gunstige effecten (relatief minder onderhoudskosten) voor ons meerjarenonderhoudsplan (MJOP).


6. Procedure: informatieavond en goedkeuring ALV

Het bestuur wil deze investering voorleggen aan de leden. Tijdens de algemene ledenvergadering (ALV) in maart 2026 wordt daarom over dit voorstel gestemd.


Om de stemming vlot te laten verlopen, organiseren we voorafgaand aan de ALV op woensdag 18 februari om 19.30 uur een informatieavond. We geven dan een toelichting op de voorgestelde oplossing en beantwoorden graag alle vragen. Ook gaat Tino Oostdam tijdens deze avond in op het verbruik van KSN, de stroommarkt tot en met 2028 en hij geeft tips voor wat je zelf thuis ook kunt veranderen.


Heb je dus vragen of wil je meer weten? Dan zien we je graag op 18 februari om 19.30.

 

 
 
 

Opmerkingen


bottom of page